آیا لینک نوفالو بروی سئو تاثیری دارد ؟

نویسنده : admin تاریخ انتشار : 19 ژانویه 2022
تاثیر لینک های نوفالو

آیا ارتباطی بین لینک‌های نوفالو و رتبه‌بندی گوگل وجود دارد؟  آیا لینک‌های نوفالو می‌توانند بر بالا آمدن سایت در موتورهای جستجو تاثیرگذار باشند؟

لینک نوفالو یک اصطلاح عجیب نیست که متخصصان سئو از آن استفاده میکنند بلکه یک ویژگی HTML است که حدود 14 سال از اولین کاربرد آن می‌گذرد.

در ابتدایی‌ترین حالت،‌ نوفالو یک ویژگی هایپرلینک است که به گوگل می‌گوید از رتبه صفحه عبور نکند زیرا گوگل لینک‌های نوفالو را کراول نمی‌کند (نمی‌خزد).

با افزودن ویژگی نوفالو شما می‌توانید به راحتی هر لینکی در سایت خود را کنترل کنید (فرقی نمی‌کند که این لینک‌ها به سایت‌های خارجی هستند یا صفحات داخلی سایت).

علاوه بر این، لینک‌های نوفالو هم وجود دارند که از کنترل شما خارج هستند؛ وقتی سایت دیگری به شما لینک می‌دهد، اما آن را به صورت لینک نوفالو علامت‌گذاری کرده است.

اما آیا ارتباطی بین لینک‌های نوفالو و رتبه‌بندی گوگل وجود دارد؟ به نظر می‌رسد که در مورد این موضوع سردرگمی زیادی وجود دارد. در ادامه این موضوع را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

ادعا: لینک‌های نوفالو یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی هستند

آیا لینک‌های نوفالو ارزشی را به سایت اضافه می‌کنند؟

لینک‌های نوفالو تنها یک ویژگی اضافی نیستند. آن‌ها روشی برای نشان دادن موتورهای جستجو برای نادیده گرفتن اسپم‌ها یا لینک‌هایی با کیفیت پایین می‌باشند.

لینک‌های نوفالو را باید به عنوان زرهی در نظر بگیرید که از سایت شما در برابر تاکتیک‌های مشکوک محافظت می‌کند.

لینک‌های نوفالو در کد منبع به این شکل نمایش داده می‌شوند:

<a href=”http://www.example.com/” rel=”nofollow”>انکر تکست</a>

اما آیا لینک‌های نوفالو واقعا بر رتبه‌بندی تاثیر می‌گذارند؟

شواهدی مبنی بر لینک‌های نوفالو به عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی

گوگل در سال 2005 ویژگی لینک نوفالو را به منظور کمک به صاحبان وب‌سایت‌ها برای مبارزه با اسپم‌ها معرفی نمود. گوگل از سایت‌ها می‌خواهد در صورتی که از تبادل لینک استفاده می‌کنید باید لینک نوفالو را به سایت خود اضافه کنید.

اگر این کار را انجام ندهید این امکان وجود دارد که گوگل شما را به خاطر ثبت لینک جریمه کند.

این زمانی است که لینک‌های نوفالو معرفی شدند. تگ نوفالو به موتورهای جستجو می‌گوید که URL مقصد را نادیده بگیرند.

اگرچه گوگل می‌تواند به صورت دستی شما را به خاطر بکار نبردن لینک‌های نوفالو جریمه کند، اما آیا بر رتبه‌بندی شما نیز تاثیرگذار است؟

در سپتامبر سال 2019،‌گری ایلیس از گوگل تأیید کرد که این دستورالعمل‌ها به عنوان «تذکر» عمل می‌کنند.

‌گری ایلیس:

بر روی بخش دیگر تمرکز کنید: نوفالو به یک تذکر تبدیل شده است. لینک‌های ugc اسپانسر شده اوضاع را بهتر می‌کنند و این یکی از مواردی است که اگر نمی‌خواهید می‌توانید هیچ اقدامی انجام ندهید. اگر می‌خواهید به ما در درک بهتر وب کمک کنید، از آن‌ها استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید، نیازی به استفاده از لینک نوفالو وجود ندارد.

دنی سالیوان از گوگل از نظرات ایلیس در مورد لینک‌های نوفالو حمایت کرد:

افراد به سادگی می‌توانند این موارد را بپذیرند زیرا می‌دانند در ارتباط با لینک‌های نوفالو چه می‌خواهند. آن‌ها مجبور نیستند لینک‌های نوفالو را همیشه و همه جا به صورت مشابه بکار گیرند، بلکه در صورت تمایل حق انتخاب دارند …

این اظهارات توسط پست بیانیه گوگل که به صورت زیر منتشر شد، حمایت شدند:

وقتی نوفالو برای اولین بار معرفی شد، گوگل هیچ لینکی را که به این شکل علامت‌گذاری شده بود به عنوان سیگنالی برای استفاده توسط الگوریتم‌های جستجو بکار نمی‌گرفت. این رویه امروزه تغییر کرده است. تمام ویژگی‌های لینک؛ اسپانسر شده، UGC و نوفالو؛ به عنوان تذکرهایی به حساب می‌آیند که موتور جستجو می‌تواند آن‌ها را در نظر گیرد یا حذف کند.

ما این تذکرها را همراه با سایر سیگنال‌ها به عنوان روشی برای درک هرچه بهتر چگونگی تحلیل مناسب و بکارگیری لینک‌ها در سیستم‌های خود مورد استفاده قرار می‌دهیم.

 

به تازگی در تاریخ 10 سپتامبر سال 2019، گوگل دو ویژگی جدید را برای حمایت از لینک‌های نوفالو معرفی کرد: لینک‌های اسپانسر شده و لینک‌های UGC.

این ویژگی‌ها به منظور کمک به گوگل در درک هدف نهفته در هر لینک ایجاد شده‌اند.

لینک‌های اسپانسر شده (rel=”sponsored”) برای لینک‌های تبلیغاتی یا اسپانسری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لینک‌های UGC (rel=”ugc”) برای کاربرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محتوای خود را تولید می‌کنند اما این محتواهای تولیدی از نقطه نظر تبلیغاتی تایید نشده‌اند.

آیا لینک‌های نوفالو می‌توانند به سایت شما آسیب زنند؟

در یک ویدئوی یوتیوب از Google Search Central که در تاریخ 9 سپتامبر سال 2019 منتشر شد، مت کاتس اعلام کرد که لینک‌های نوفالو به سایت شما آسیب نمی‌زنند.

کاتس عنوان کرد:

نه، معمولا لینک‌های نوفالو به سایت شما آسیب نمی‌زنند. بنابراین، پاسخ بسیار واضح و صریح است.

آیا می‌توان از لینک‌های نوفالو برای کنترل ایندکس‌گذاری (نمایه‌سازی) استفاده کرد؟

خیر.

افزودن ویژگی تگ نوفالو به یک لینک به این معنی نیست که گوگل سایت شما را کراول یا ایندکس نمی‌کند.

بهترین روش به منظور حفظ بودجه کراول یا خزیدن، بکارگیری روش‌های دیگری مانند ویژگی نوایندکس (noindex) یا اجازه ندادن به فایل‌های robots.txt است.

لینک‌های نوفالو به عنوان سیگنال رتبه‌بندی: رتبه‌بندی ما

اگرچه لینک‌هایی با تگ نوفالو دیگر نادیده گرفته نمی‌شوند، اما سیگنال‌های رتبه‌بندی را ارسال نمی‌کنند.

اگرچه دیدن این که لینک‌های نوفالو به طور مستقیم بر رتبه‌بندی سایت شما تاثیر نمی‌گذارند جالب است، اما مشخص است که تذکرهای کوچکی را در اختیار گوگل و موتورهای جستجو قرار می‌دهند.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، این تذکر به این معنی است که شما می‌توانید به گوگل بگویید که لینکی را دنبال نکند، اما تصمیم نهایی بر عهده‌ی خود گوگل است.

در نهایت،‌در بیشتر موارد رتبه شما تحت تاثیر لینک‌های نوفالو قرار نخواهد گرفت.

برای مشاوره و پیاده سازی پروژه های خود، با کارشناسان ما در تماس باشید
تماس در ساعات اداری
×

پشتیبانی آنلاین از طریق واتس اپ

×