آیا سئو ضروری است؟ | چرا سئو ضروری است؟

نویسنده : admin تاریخ انتشار : 03 سپتامبر 2019
اهمیت سئو

بله، سئو ضروری است. یکی از وظایف اصلی بهینه سازی موتور جستجو، مناسب و قابل درک کردن سایت هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو است. علارغم این واقعیت که موتورهای جستجو به طور مداوم در حال توسعه و بهبود هستند، آن ها همچنان قادر به درک سایت ها به همان شیوه ی انسان نمی باشند. این سئو است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای سایت ها را درک کنند و تعیین نمایند که آیا برای کاربران مفید خواهند بود یا نه.

ایرادهای رایج سئو

مخالفان سئو می توانند شما را در مورد نیاز به بهینه سازی سایت منصرف و دلسرد کنند. اغلب از آن ها سخنانی شبیه به سخنان زیر را می شنوید:

 

“کدام مهندس باسواد، موتور جستجویی ایجاد می کند که برای برآورده ساختن شرایط معینی به منظور در نظر گرفتن مواضع اولیه ی مسائل به سایت ها نیاز پیدا می کند؟ هر کسی با کمترین سطح درک و شعور نیز متوجه می شود که بهتر است سیستمی ایجاد شود که می تواند مستقلاً در میان پیچیده ترین معماری ها عمل کند، کدهای پیچیده را تحلیل نماید و سایت های مرتبط را بیابد. این مناسب تر از جستجوی صفحاتی است که ظاهراً توسط کارشناسان بدون مجوز بهینه شده اند.”

 

این کاملاً منطقی به نظر می رسد، اگر نه برای یک “اما” ….

فرض کنید که عکسی از سگ خود را بر اینترنت پست کردید. یک فرد می تواند آن را به شکل زیر توصیف کند: “یک سگ سیاه با سایز متوسط که شبیه به لابرادور است و در پارک بازی می کند.” موتورهای جستجو برای درک نصف این مقدار از اطلاعات باید سخت کار کنند. بنابراین، چگونه آن ها می توانند آنچه در عکس وجود دارد را توضیح دهند؟ اینجا، سئو به کمک وبمسترها می آید که به موتورهای جستجو در درک محتوا کمک می کند.

بدون سئو، بسیاری از وبسایت ها هنوز هم برای موتورهای جستجو غیرقابل رویت می باشند.

به منظور ایجاد محتوای قابل درک برای موتورهای جستجو، شما باید بدانید که موتورهای جستجو قادر به انجام چه کاری هستند و چه کاری را نمی توانند انجام دهند.

 

موتورهای جستجو چه کاری را نمی توانند انجام دهند؟

همانطور که در اولین فصل از این راهنمایی ذکر شد، موتورهای جستجوی اصلی بر همین اساس کار می کنند. ربات های جستجو در میان سایت ها می خزند، لینک ها را دنبال می کنند و محتوا را در پایگاه های داده ی عظیم نمایه سازی می نمایند. آن ها این کار را با توجه به فناوری های هوش مصنوعی انجام می دهند که توانایی آن خارق العاده است. اما بدون توجه به این که چقدر موتورهای جستجو باهوش هستند، آن ها قادر مطلق نمی باشند. در عملکردشان، محدودیت های متعددی وجود دارد که منجر به مشکلاتی در نمایه سازی و رتبه بندی صفحات می شود.

 

در اینجا معایب اصلی موتورهای جستجو آورده شده است

1- مشکلات به وجود آمده هنگام جستجو و نمایه سازی صفحات

  • موتورهای جستجو نمی دانند که چگونه فرم های آنلاین را پر کنند (مانند ورود به سیستم و گذرواژه)، بنابراین آن ها همواره نمی توانند به محتوای بسته دسترسی یابند.
  • وبسایت های که با سی ام اس های مشابه مانند وردپرس ، جوملا و … اغلب نسخه های تکراری را به وجود می آورند که مشکل جدی برای موتورهای جستجویی که به دنبال محتوای منحصر به فرد هستند، ایجاد می کند.
  • خطاها در دستورالعمل ها برای ربات های جستجو به نام فایل robots.txt می توانند سایت را برای موتورهای جستجو غیرقابل دسترسی کنند.
  • نبود یک ساختار سایت مرجع می تواند منجر به این واقعیت شود که موتورهای جستجو قادر به نمایه سازی تمام صفحات سایت یا مهم در نظر گرفتن آن ها برای نمایش در صفحه ی جستجو، نمی باشند.
  • اگرچه موتورهای جستجو یاد می گیرند تا فرمت هایی به غیر از متن HTML را درک کنند، همچنان محتوای فایل های رسانه ای از جمله عکس ها، ویدیوها و فایل های صوتی دشوار می باشد.

2- مشکلات در تعیین ارتباط محتوا

  • موتورهای جستجو در تعیین ارتباط متن دچار مشکل می شوند، اگر از عبارت نامستعمل استفاده شود. برای مثال، “تجهیزات برای محصولات خنک کننده” به جای “یخچال ها”.
  • برخی از ظرافت های زبانی مانند استفاده ار کلمات چسبان مانند “حرفه‌ای بجای حرفه ای”، می تواند موجب سردرگمی موتور جستجو نیز شود. به منظور تعیین این که کدام گزینه برای استفاده بهترین است، از ابزارهایی برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده کنید و گزینه ای را انتخاب کنید که مخاطب هدف شما به دنبال آن است.
  • مشکلات در ترویج متن در صورتی به وجود می آیند که زبان مقاله متناظر با زبان مخاطبان اصلی نباشد. برای مثال، اگر شما صفحه ای را به زبان ترکی ایجاد کنید، در حالی که اکثر بازدیدکنندگان‌تان فارس هستند.
  • سیگنال های متنی مبهم نیز موجب پیچیده کردن کار موتورهای جستجو می شود. اگر عنوان “بهترین قهوه مکزیکی” را پست می کنید اما تبدیل به پاتوقی برای کانادایی هایی می شود که در آن قهوه ی عالی سرو می گردد، پس تعیین موضوع اصلی مقاله برای سیستم های جستجو دشوار خواهد بود.

آیا صدای درخت در حال افتادن در جنگل وجود دارد اگر کسی در آن حوالی نباشد؟

سئو تنها توسعه‌ی جزئیات فنی نیست که به موتورهای جستجو در درک وبسایت ها کمک می کند. سئو مستقیماً به بازاریابی مرتبط می باشد.

همانطور که می دانیم هنگام رتبه بندی سایت ها، موتورهای جستجو از معیارهای ارتباط و اهمیت محتوا استفاده می کنند. شما می توانید عالی ترین وبسایت را ایجاد نمایید اما اگر آن را بهینه سازی نکنید، آن برای موتورهای جستجو غیرقابل رویت می ماند.

یک فرض فلسفی وجود دارد که می گوید اگر درختی بیفتد هنگامی که کسی در آن حوالی نباشد که صدای افتادن را بشنود، پس آن صدا ممکن است اصلاً وجود نداشته باشد. این فرضیه را می توان برای موتورهای جستجو و محتوا به کار برد. به عبارت دیگر، اگر کسی در مورد محتوای شما صحبت نکند(به آن اشاره نکند)، موتورهای جستجو ممکن است به سادگی آن را نادیده بگیرند.

خود موتورهای جستجو نمی دانند که چگونه کیفیت محتوا را بسنجند و اهمیت آن را ارزیابی نمایند. تنها انسان قادر به انجام این کار است. بالاخره، انسان می تواند اطلاعات را کسب کند، نسبت به آن واکنش نشان دهد، نظر دهد و به آن اشاره کند. بنابراین، محتوای باکیفیت تنها نباید ایجاد شود بلکه لازم است به اشتراک گذاشته شود و در مورد آن صحبت شود. موتورهای جستجو به خوبی با جستجو و ترویج سایت های محبوب برخورد می کنند اما بر این محبوبیت تاثیرگذار نیستند. این وظیفه ی بازاریاب های اینترنتی است.

 

ذات رقابتی موتورهای جستجو

به هر یک از صفحات نتایج جستجو نگاه کنید متوجه خواهید شد که چرا سئو همواره مورد نیاز است.

پیش روی شما، پنج سایتی که اولین جایگاه در جستجوی گوگل در مورد “خرید یخچال در تهران” را به خود اختصاص داده اند، آورده شده است. حجم ترافیک جستجوی این سایت ها به طور مستقیم به جایگاهشان و توانایی در جلب توجه کاربر بستگی دارد. سایت های جایگاه اول، دوم و سوم بیشتر از هر سایت دیگری ترافیک دریافت می کنند. این واقعیت که بیشترین کلیک بر پنج سایت اول صورت می گیرد، بر این موضوع تایید می کند که سرمایه گذاری در بهینه سازی موتور جستجو همواره توجیه پذیر است. مهم نیست که موتورهای جستجو در آینده چگونه تغییر خواهند کرد، وبسایت ها و شرکت ها همواره با یکدیگر برای ترافیک و دیده شدن در رقابت خواهند بود.

برای مشاوره و پیاده سازی پروژه های خود، با کارشناسان ما در تماس باشید
تماس در ساعات اداری
×

پشتیبانی آنلاین از طریق واتس اپ

×