موتور جستجو چیست (مانند گوگل) و چگونه کار می کند ؟

نویسنده : admin تاریخ انتشار : 20 سپتامبر 2019
موتور های جستجو

 

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو یک ابزار مبتنی بر وب است که به کاربران این اماکن را می دهد تا اطلاعات را در وب جهان گستر(جهان وب) قرار دهند. نمونه های محبوب موتورهای جستجو عبارتند از گوگل، یاهو و جستجوی MSN. موتورهای جستجو از برنامه های خودکار نرم افزاری(که ربات، بات یا عنکبوت ها می باشند)استفاده می کنند که با دنبال کردن لینک ها از صفحه ای به صفحه دیگر یا سایتی به سایت دیگر، در وب می گردند. اطلاعات جمع آوری شده توسط عنکبوت های جستجوگر برای ایجاد یک نمایه ی قابل جستجو از وب استفاده می شود.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

هر موتور جستجو از فرمول های ریاضی (الگوریتم ها) مختلف و پیچیده برای ایجاد نتایج جستجو استفاده می کند. نتایج برای یک جستار خاص در صفحه نتایج جستجو (SERP) نمایش داده می شوند. الگوریتم های موتور جستجو، المان های کلیدی یک صفحه وب را در نظر می گیرند از جمله عنوان صفحه، محتوا و تراکم کلمه کلیدی و سپس رتبه بندی که با آن نتایج در صفحات به نمایش گذاشته می شوند را به وجود می آورد.

هر الگوریتم موتور جستجو، منحصر به فرد است. بنابراین رتبه بندی برتر در یاهو نمی تواند رتبه بندی برجسته در گوگل را تضمین کند و بالعکس. به منظور پیچیده تر کردن مسائل، الگوریتم های مورد استفاده توسط موتورهای جستجو تنها اسرار محافظت شده نمی باشند بلکه به طور مداوم اصلاح و بازبینی می شوند. این بدان معناست که معیار برای بهترین گزینه ی بهینه سازی یک سایت باید از طریق مشاهده و همچنین آزمون و خطا تخمین زده شود و این کار نه فقط یکبار بلکه باید به صورت مداوم انجام شود.

عملکرد شرکت های سئو کمتر مشهور و معتبر به عنوان پاسخی برای رتبه بندی های برتر سایت ممکن است تنها برای مدت زمان کوتاهی پیش از آشنا شدن توسعه دهندگان موتورهای جستجو با تاکتیک ها و تغییر الگوریتم هایشان، مناسب باشد. به احتمال زیاد، سایت هایی که از این ترفندها استفاده می کنند، توسط موتورهای جستجو به عنوان اسپم برچسب گذاری می شوند و رتبه بندی های آن ها تحلیل می یابد.

موتورهای جستجو تنها متن در صفحات وب را می بینند و از ساختار HTML اصولی برای تعیین ارتباط استفاده می نمایند. عکس های بزرگ یا انیمیشن پویای فلش هیچ معنا و مفهومی برای موتورهای جستجو ندارند اما متن موجود در صفحات شما این چنین نمی باشد. ایجاد یک سایت فلش که برای موتورهای جستجو آشنا می باشد، دشوار است؛ در نتیجه، سایت های فلش تمایلی به رتبه بندی برتر همچون سایت های توسعه یافته با HTML و CSS(صفحات استایل آبشاری- یک مکانیزم پیچیده برای افزودن استایل به صفحات وبسایت بالا و فراتر از HTML) به خوبی کدگذاری شده، ندارند. اگر عباراتی که می خواهید وبسایتتان توسط آن ها پیدا شود، در متن وبسایتتان ظاهر نشوند، به دست آوردن جایگاه برتر در SERPها برای وبسایت شما بسیار دشوار خواهد بود و در این صورت شما به خدمات سئو نیاز دارید .

برای مشاوره و پیاده سازی پروژه های خود، با کارشناسان ما در تماس باشید
تماس در ساعات اداری
×

پشتیبانی آنلاین از طریق واتس اپ

×